18 Ocak 2021, 19:16 tarihinde eklendi

EL ELE BÜYÜTTÜK SEVGİYİ RAHŞAN ECEVİT'İN SON RÖPORTAJI

EL ELE BÜYÜTTÜK SEVGİYİ RAHŞAN ECEVİT'İN SON RÖPORTAJI
AKDEV GENEL BAŞKANI GÜL KARYALDIZ RAHŞAN ECEVİT'LE GÖRÜŞTÜ


Rahşan’a,
Birlikte öğrendik seninle
Avcumuzda yüreği çarpan
Kuşa sevgiyi
Elele duyduk kumsalda denizin
Milyon yılda yonttuğu
Taşa sevgiyi
Tırtılları tanıdık seninle baharda
Tırtılken daha sevmeyi öğrendik
Sevgiden
Üreyen kelebeği
Toprağı evimiz gibi sevdik seninle
Birlikte sevdik kuru toprakta
Ev küren köstebeği
Köstebeğinden toprağına taşına
Tırtılından kelebeğine kuşuna
Elele sevdik bu dünyayı
Acısıyla sevinciyle sevdik
Yazıyla kışıyla sevdik
Köy köy ülke ülke
Gökler gibi sardı dünyayı
Yağmur gibi sızdı dünyaya
Dünya kadar oldu sevgimiz
El ele büyütüp el ele derdik
Elele derip insana verdik
Verdikçe çoğalan sevgimizi

(1980) Yazar: Bülent Ecevit
Eski Başbakanlarımızdan Bülent Ecevit’in çok sevdiği eşi Rahşan Ecevit ile bir söyleşimiz oldu. Kedilerle dolu bir evde tavanlara kadar kütüphanelerin süslediği bir dekordu onların yaşamını doldur.
Şiirlere konu olacak kadar birbirlerini sevmişlerdi. Aşkları aynı şiirdeki gibi mevsimlerden çiçek böceğe kadar uzanan verdikçe çoğalan sevginin tüm insanlıkla paylaşımıydı.
Gözlerinde hala umut olan dolu dolu bir Türkiye sevdasının dik tuttuğu bir hanımefendi vardı karşımda. Öylesine dinç öylesine özgüvenliydi ki bir motivasyon üstadı gibiydi.
Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır derler ya işte onun sembollerinden biriydi Rahşan Hanım. Hani günümüzde ufacık tartışmalarda birbirini geriye çekmeye çalışan birbirinin açığını kollayan eşlere, dostlara inat alabildiğine sevginin ideallere yönelişiydi onlarınki belki de.
Önümüzdeki günlerde Kanal T’de ve gazetemiz Önce Vatan’da mesajlarını ve roportajını paylaşacağımız Rahşan Hanım bir vakıf kurduğunun müjdesini verdi.
Kültür ve sanatla ilgili bir vakıf bu ‘Bülent Ecevit Rahşan Ecevit Bilim Kültür ve Sanat Vakfı’nın amaçlarından en önemlisi okumak isteyen gençlere destek olmak. Ama isminden de anlaşılacağı gibi çok kapsamlı bir vakıf bu.
Çok ciddi bir sponsorun desteğiyle güçlü bir şekilde faaliyete başlıyor.
“Özlüyor musunuz ? ” dediğimde gözleri buğulanarak “özlememek mümkün mü ?” diyor..
Yaşamda ve eşinin naaşının ardından kilometrelerce yol yürüyen bir hanımefendinin öyküsü bu. İlerlemiş yaşına rağmen siyasetten mümkün olduğu kadar uzaklaşmış ama bir o kadar fikirlerine sağdık ve halen projelerini uygulamaya koymak adına bir vakfı tercih etmiş. Kısacası sivil toplum örgütünde, kendi vakfında hizmete devam etmenin gururunu taşıyor.. Evin her köşesindeki kediler kimisi engelli kimisi enerjik bahçeye nazır . Rahşan Hanım bir bir huylarını biliyor, aile fertleri gibi..
Can taşıdıktan sonra Allah’ın kulu olduktan sonra kimin kimden farkı var..? Yazık ki belki yasalarca var ; şükür ki Rabb’ın huzurunda yok.!
Ecevit’in çalışma masasının önünde bir fotoğraf alıyoruz Rahşan Hanımla, çalışma arkadaşlarım Eyüphan ve Deniz Beyle. Heyecanlılar hak veriyorum çünkü başbakanken bile bu mütevazı masada çalışmış Bülent Ecevit.
Türkiye kolay yönetilmiyor birde üstüne iç ve dış sorunlar. Kıbrıs’la ilgili en önemli kararlar o masada eşiyle paylaşılarak şekillenmiş.
Türkiye’nin akil adamlar kadrosunda gelmiş geçmiş emeği olan tüm liderlerin görüşlerinin de alınmasını isterdim. Fransa’da bulunduğum bu süreçte Fransa’nın da aynı duyguyla hareket ettiğini görüyorum.
Fransa’da anayasal değişimlerin fitresi olarak görülen Anayasa Konseyi ( Conseil Constitutionnel) 12 üyeden oluşmaktadır. Bu 12 üyenin dışında ayrıca eski cumhurbaşkanlarının da toplantılara katılması ve görüşlerinin alınması esastır.
Demokrasinin beşiği olarak nitelediğimiz ülkelerin halkın değerlerine göstermiş olduğu bir saygıdır belki de bu uygulama.
Ecevit, Rahşan’a sevgisini şiirlerle ifade ederken insanın önünde eğilmiş. Tüm Türkiye’ye şekil veren mimarların hatta verdikleri kararlarla evrensel anlamda da dünyaya iz bırakan yöneticilerin geçmişteki dürüst siyasetçilerle elele olması Türkiye’miz adına, barış adına, uygarlık adına, örnek olmak adına,vefa adina pek çok mesaj taşıyacaktır
.


SÖYLEŞİ: Gül KARYALDIZ

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *