06 Ocak 2024, 02:17 tarihinde eklendi

POLEMİKLERLE GÜNDEMDE KALMAYA ÇALIŞAN FAZIL SAY, NORM ENDERİN BAŞARISINI HAZMEDEMEDi.

POLEMİKLERLE GÜNDEMDE KALMAYA ÇALIŞAN FAZIL SAY, NORM ENDERİN BAŞARISINI HAZMEDEMEDi.

 Fazıl Say Polemiklere Doymuyor.

Daha önce de Farah Zeynep Abdullah'la Yılmaz Güney polemiğine girip Yılmaz Güney ile Atatürk'ü kıyaslama cüretine kadar gidebilen piyanist Fazıl Say, yılbaşı gecesi sosyal medya hesabından yeni yıl mesajını yayınladı.
 
İşte Fazıl Say’ın mesajı:

“Göğün mavi şimşeği Ata’mın gözlerinde” sözleri ile Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ü saygıyla, hayranlıkla anan. Bu marşımı ben

bu şekilde ele aldım. Partisyonunu ve kaydını özenle hazırladım. Biliyorum siz Marşı komple reddediyorsunuz.

Say yayınladığı mesajda, rapçi Norm Ender’in ‘Parla’ adını verdiği 100'üncü yıl marşına ve dinleyenlerine tepki gösterdi.
 
“KİMİN UMRUNDA?”

Çıktığı 23 Nisan gününde başlayan; tarihte bir müzik eserine görülmemiş bir şiddette uyguladığınız bir saldırı, hakaret ve eleştiri yağmuru ile, bu işi çok ama çok kırıcı bir noktaya vardırmıştınız. Kimin umurunda? Kim durabilir çoğunluğun sesi kasırgasının önünde? Kim?
 
“INFLUENCERLARIN ÖNDERLİĞİNDE ÇOĞUNLUĞUN SESİ SEÇİMİ”

“Kendinize ait” hissettiğiniz repçinin vatan-millet-sakarya marşını da bulmuşsunuz, iyi etmişsiniz. “En iyi”yi bulan, “en” diyen, bir topluluğun, gülünç “influencer”ların öndeliğinde, “çoğunluğun sesi seçimi”. Kim ne desin? Önden buyursun. Konjüktürdür… Ama; Sıradaki eseri 7. Senfonisi değildir.
Sanat? Sanat mı? Elbet “Hükmen mağlubuz”, emeğe tokat, yeteneğe tekme, ideolojiye hakaret. Vardığımız nokta bu oldu…
Türkiye’yi iyisi ve kötüsü, doğrusu ve yanlışı, acısı ve tatlısı ile düşünen, ele alan biriyim. Şu iyi değil, tüm gerçek sanatçılarını sindiren, sineye çeken, ezen, düşünceleri engelleyen, yasaklayan, reddeden, döven bir toplum oluştu, bu noktaya vardık çoktan ve maalesef, bunu bile artık “normal kabul eden” bir toplum olduk.
 
“100. YIL MARŞI EN ÇOK DAYAK YEME DÜNYA REKORU”
Kötü bu… Kendi yolunda biriyim, eserlerim, alnımın teridir, yüreğimden gelendir, olduğu yerde duruyor. 2023’ün “kıdemli” hatırası…
100. Yıl marşı. En çok dayak yeme dünya rekoru. Dinleyelim yılın son gününde…
 
TEPKİ GELİNCE YORUMLARI KAPATTI

Bu paylaşımının ardından Fazil Say'a sosyal medyadan tepki yağdı. Say gelen tepkilerin ardından gönderisini yorum yapmaya kapattı. Norm Ender, yılbaşı gecesi Acun Ilıcalı'nın TV8'deki programında Beşiktaş Çocuk Korosu ile birlikte sahne almıştı. Ender, yazdığı ve bestelediği marş için "Böyle bir marş yazmak çocukluk hayalimdi" demişti.
 
Buradan sormak isteriz Yılmaz Güney ile Atatürk'ü kıyaslayan sadece besteleriyle ön planda olan, onlara söz bile yazamayan bir sanatçının marşında nasıl bir vatan ve Atatürk sevgisi olabilir?
 
 
 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *