06 Haziran 2021, 19:42 tarihinde eklendi

Ayasofya Atmosferinde Gül Karyaldız Yetkililerle Görüştü

Ayasofya Atmosferinde Gül Karyaldız Yetkililerle Görüştü
   Son Günlerdeki gelişmeler üzerine açıklama yapan Akdev Genel Başkanı Gül Karyaldız; Ayasofya'nın kutsal bilgelik atmoferinde görüştü.
İste olayların iç yüzü

 

Karyaldız: Ayasofya bütün dinlerin maneviyatını taşıyor

  Atatürk Kültür Dayanışma Eğitim Vakfı (AKDEV) Genel Başkanı Gül Karyaldız, tanrısal bilgelik anlamına gelen 1483 yıllık Ayasofya’nın Hz. Süleyman’dan sonra bütün dinlerin maneviyatını taşıdığını belirterek, çağ açan Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethederek, İslâm’a kavuşturduğunu söyledi.

Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul'un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilen Ayasofya’nın tarihin çok önemli anlarına tanıklık ettiğini vurgulayan Karyaldız, “15 Mayıs 1919’da İstanbul işgal altındayken Ayasofya’nın ‘Gönülgücü’ yüksek alanında ünlü yazar Halide Edip Adıvar, acımasız işgale, zulme suskunluğa ve umutsuzluğa başkaldırarak, aziz ve mübarek vatanın ülküsü için cesaretle miting yaparak kürsüden ulusuna seslenmiştir.” dedi

 Gül Karyaldız, “İstiklal kahramanımız, dünyanın deha ismi büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ise ülkesini yalnız bağımsızlık için değil, ezanımız, kutsal bayrağımız ve İstiklal Marşımızla payidar olacak vatanımızı cumhuriyet ve demokrasiyle de kucaklaştırmıştır. 1934 yılından itibaren Yurtta Barış Dünyada Barış diplomasisi ve öngörüsüyle bu mukaddes mekânda namazlar kılınabilirken, tüm insanlığın dini sembolleri, sırları, kutsal kitapların maneviyatında, insanlığın dua ve sevgi ibadetleri, ortak değerimiz olan Yüce Allah’a eller kalplerle uzanabilmiştir.” diye konuştu 

ATATÜRK’E VEFA

Son günlerdeki gelişmeler üzerine açıklama yapan AKDEV (Atatürk Kültür Dayanışma Egitim Vakfı) genel başkanı Gül Karyaldız, “Ayasofya’nın kutsal bilgelik atmosferinde son olaylar ile ilgili görüştüğümüz yetkililer, gelişmelerden çok üzgün olduklarını dile getirdiler. Onlar da İslâmiyet’in kucaklayıcılığını ve ülkemize hizmet etmiş vatansever liderlerin vefasını taşıyan din adamları olarak Atatürk için duygularını dile getirdiler. Gündem oluşturan açıklamanın Ayasofya imamı tarafından değil davetli bir emekli imam tarafından yapıldığını ve bu açıklamanın da kendilerini üzdüğünü belirten yetkililer, bu hafta Ayasofya gündemiyle ilgili kendilerinin de bir açıklama yapacağını dile getirdiler. Hatta, ‘Bu yanlış üsluba yönelik açıklamada geciktik. Yunus ve Mevlana şuuruyla yetişmiş insanlar olarak Atatürk’ü ölmez eseriyle simgemiz olarak görüyoruz. Atatürk Türklüğün kıvancı, İslâm’ın hamisi ve birliğin sembolüdür. Onu rahmetle anıyoruz.’ diyerek örnek bir davranış sergilediler. Teşekkürler duyarlı Türkiye’miz. Teşekkürler bilinçli ve vefalı din adamlarımız.”
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gül Karyaldız

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *